Na czym polega ochrona sygnalisty
Zadaniem Dyrektywy o ochronie sygnalistów jest uregulowanie przepisów dotyczących dokonywania zgłoszeń oraz określenie, kiedy i w jaki sposób chroniona jest osoba, która ich dokonała. Sprawdź na czym polega ochrona sygnalisty!
Kiedy sygnalista jest chroniony?
Ochrona wynikająca z dyrektywy unijnej odnosi się do tych osób, które poinformowały odpowiednią komórkę o zaobserwowanych nieprawidłowościach w miejscu pracy.
Warto tutaj również wspomnieć o tym, że w Polsce nie został jeszcze wprowadzony wcześniej wspomniany projekt ustawy. Dlatego nadal mamy tutaj do dyspozycji wyłącznie zapisy kodeksu postępowania karnego w odniesieniu do składania zawiadomień o podejrzeniu możliwości popełniania przestępstwa.
Aby dowiedzieć się więcej o sytuacjach, kiedy sygnaliście przysługuje ochrona przeczytaj artykuł: Dyrektywa ochrona sygnalistów – czyli słowa klucze w zrozumieniu zamieszania wokół sygnalistów
Ochrona tożsamości
Tożsamość osoby dokonującej zgłoszenia podlega ścisłej ochronie. Sygnalista nie tylko może zdecydować się na zgłoszenie anonimowe (bez podawania swoich danych osobowych), ale także w przypadku dokonania zgłoszenia imiennego, jego dane nie mogą zostać ujawnione osobom nieuprawnionym (czyli nie zajmującym się jego zgłoszeniem). Dzięki temu zapobiega się działaniom odwetowym.
Na czym polega ochrona sygnalisty?
Dyrektywa unijna chroni sygnalistę przed działaniami odwetowymi w miejscu pracy, takimi jak:
- zwolnienie z pracy;
- degradacja;
- przymusowy bezpłatny urlop;
- zmiana miejsca pracy;
- obniżenie wynagrodzenia;
- wstrzymanie szkoleń lub zastosowanie innego środka dyscyplinarnego.
Które zgłoszenia obejmuje ustawa?
W dużym skrócie, wszystkie zgłoszenia dotyczące interesu publicznego, z których zgłaszany nie odnosi własnej korzyści. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Sygnalista kto to jest, czyli o motywie słów kilka
Podobne wiadomości: