Strona główna/Platforma Sygnalisty/Nowości/Sygnalista w pracy - co może zrobić

Sygnalista w pracy - co może zrobić

Zastanawiasz się na czym polega rola sygnalisty w jego miejscu pracy? A może sam nie wiesz jakie działania podlegają zgłoszeniu? Odpowiedzi na te pytania, a także informacje, kiedy chroni Cię dyrektywa o ochronie sygnalistów znajdziesz w tym artykule - czytaj dalej.

Sygnalista w pracy

Omówiliśmy już jakie korzyści przynosi pracodawcy pracownik sygnalista (artykuł możesz przeczytać tutaj), ale nie tylko on zyskuje dzięki unijnej dyrektywie. Ochrona przed działaniami odwetowymi zapobiega negatywnym konsekwencjom, jakie mogły spotkać sygnalistę. Co więcej, wprowadza możliwość anonimowego zgłoszenia, które może okazać się znacznym udogodnieniem zwłaszcza w przypadku sygnalistów będących ofiarami swoich przełożonych.

Grafika przedstawia księgę z napisem "co i jak"

Co zyskuje sygnalista?

Zacznijmy od tego, czego nie zyskuje ;) Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. zgłaszający nie może odnieść bezpośrednich korzyści, np. materialnych. Nie znaczy to jednak, że takowych korzyści nie ma... Podamy kilka przykładów:

  1. Zgłoszenie naruszeń lub korupcji - przerwanie takich działań wpływa na poprawę sytuacji w organizacji, przez co wpływa na komfort pracy.
  2. Przerwanie aktów przemocy lub mobbingu - tutaj korzyść mówi sama za siebie. Oprawca nie znęca się już nad poszkodowanym.
  3. Nieuczciwy przebieg rekrutacji - warto pamiętać, że zgłoszenia mogą dokonać nie tylko obecni pracownicy, ale również kandydaci. Dzięki zgłoszeniu nieprawidłowości lub bezprawnych propozycji rekrutera możesz zyskać uczciwy proces rekrutacji.

Skoro znasz już korzyści, przejdźmy do następnego pytania: co mogę zgłosić?

Co podlega zgłoszeniu

Sygnalistą jest osoba dokonująca zgłoszenia w interesie publicznym lub w celu ochrony dobrego imienia instytucji bądź firmy, w której pracuje. Ważne, aby sygnalista w momencie zgłoszenia był przeświadczony o prawdziwości informacji oraz sygnalizował w dobrej wierze.

Ponadto szczegóły na temat tego, co możesz zgłosić znajduje się w regulaminie firmy w jakiej pracujesz. Może to być np.:

  • nieprzestrzeganie wymogów bezpieczeństwa
  • niezgodność produktu lub usługi z przepisami
  • uchybienie w ochronie danych osobowych
  • mobbing czy korupcja
  • a także wszelkie działania sprzeczne z normami etycznymi.

Kiedy sygnalista jest objęty ochroną?

Ochrona wynikająca z dyrektywy unijnej odnosi się do tych osób, które poinformowały odpowiednią komórkę o zaobserwowanych nieprawidłowościach w miejscu pracy. Jeśli zasygnalizowały w dobrej wierze oraz zgłoszenie dotyczyło interesu publicznego bądź interesu firmy, będą objęte ochroną.

Zapisy dyrektywy chronią sygnalistów przed działaniami odwetowymi. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. Czy będąc Sygnalistą jesteś bezpieczny?

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że w Polsce nie został jeszcze wprowadzony wcześniej wspomniany projekt ustawy. Dlatego nadal mamy tutaj do dyspozycji wyłącznie zapisy kodeksu postępowania karnego w odniesieniu do składania zawiadomień o podejrzeniu możliwości popełniania przestępstwa.

Grafika symbolizuje ochronę sygnalisty

Obowiązki pracodawcy

Obowiązek wdrożenia wewnętrznych kanałów do sygnalizowania zależy od ilości pracowników, a także charakteru Twojej organizacji. 

Sprawdź czy Cię dotyczy

    

do góry