Sygnalista kto to jest, czyli o motywie słów kilka
Od ponad 2 lat słyszymy o sygnalistach, sygnalizowaniu i dyrektywie o sygnalistach w przestrzeni publicznej. Podczas gdy rząd opublikował 5 wersję poprawki do Ustawy o sygnalistach trwa wzburzona dyskusja. Kim jest sygnalista i czym różni się od zwykłego konfidenta? Śpieszymy z odpowiedzią!
O co chodzi z tą ochroną sygnalistów
Ochrona sygnalistów ma zapobiec działaniom odwetowym, a także innym nieprzyjemnościom, jakie mogłyby spotkać zgłaszającego nieprawidłowość. Wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 a jej najważniejszym aspektem jest poufność:
Tożsamość osoby dokonującej zgłoszenia nie może zostać ujawniona nikomu oprócz osoby przyjmującej zgłoszenie. (Chyba, że sygnalista wyraźnie zaznaczy, że wyraża na to zgodę.) Nawet jeśli osoba dokonała zgłoszenia anonimowo i pomimo tego została zidentyfikowana, jest objęta ochroną wynikającą z dyrektywy.
Sygnalista kto to jest?
Sygnalistą może być każdy związany z danym przedsiębiorstwem lub firmą. Może nim zostać osoba korzystająca z usług, stażysta, kandydat do pracy, a nawet ktoś, kto współpracuje z firmą na zasadzie innej umowy, niż o pracę.
Warunkiem niezbędnym, aby dokonując zgłoszenia być objętym ochroną jest przekonanie, że zgłaszane informacje są prawdziwe oraz zgłaszanie ich w interesie publicznym.
Kto nie jest sygnalistą?
Sygnalistą z całą pewnością nie są osoby, które:
- dokonują fałszywych zgłoszeń,
- sygnalizują nieprawidołowości w celu osiągnięcia własnych korzyści,
- zgłaszają wydarzenia, których nie były świadkiem, a jedynie o nich słyszały.
Sygnalista w polskim społeczeństwie mylnie utożsamiany jest z konfidentem czy donosicielem. W artykule Sygnalista czy donosiciel? Kim tak naprawdę jest osoba zgłaszająca nieprawidłowości dokładnie wyjaśniamy różnicę pomiędzy tymi pojęciami.
Wszystko sprowadza się do motywu
Wniosek wydaje się oczywisty: różnica pomiędzy szlachetnym sygnalistą, a zwykłym konfidentem leży w motywie działań danej osoby. Jeśli dokonuje zgłoszenia, aby z premedytacją zaszkodzić organizacji czy konkretnemu pracownikowi, a ponadto odnieść z tego tytułu korzyści - konfident. Jednak jeśli zgłasza realną nieprawidłowość czy przestępstwo, spełnia swój obywatelski obowiązek i jest sygnalistą.
Lepiej żyć w niewiedzy...?
Negatywne nastawienie do instytucji sygnalisty może skutkować obawą czy wręcz niechęcią do dokonywania zgłoszeń. To bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ organizacje mogą sporo zyskać dzięki sygnałom. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie korzyści może przynieść sygnalista w Twojej firmie przeczytaj artykuł: 3 korzyści jakie przyniesie Ci pracownik sygnalista
Źródło:
Podobne wiadomości: