Strona główna/Platforma Sygnalisty/Nowości/Czy wiesz kto jest sygnalistą ?

Czy wiesz kto jest sygnalistą ?

Zbliżający się dla pracodawców obowiązek wprowadzenia w firmie instytucji sygnalisty, sprawił, że to słowo jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Każdy chce wiedzieć, na czym polega rola sygnalisty i kto może nim zostać.

W skrócie, jest to ktoś, kto informuje, o tym, że w przedsiębiorstwie dzieje się coś niepokojącego. Jednak taka osoba może być źle postrzegana. Uznana za kogoś, kto donosi na innych pracowników - na kolegów. Dlatego Unia Europejska zdecydowała w swojej dyrektywie, że takiej osobie należy się ochrona. W tym artykule wyjaśnimy, kim jest sygnalista i co może zrobić.

Grafika przedstawia sygnlistów

Sygnalista – odpowiada za przepływ informacji

Gdy w firmie dzieje się coś niepokojącego, to zazwyczaj wiedzą o tym wszyscy pracownicy. Nawet, jeżeli cała afera zaczęła się od jednej osoby. Wyobraź sobie, że Twoja koleżanka od dawna chciała wyjechać na urlop z rodziną. Szef jej to obiecywał. Jednak, gdy już miała zarezerwować sobie termin wycieczki, to szef zmienił zdanie.

Zwierza się Tobie, a Ty jakoś tak przekazujesz to dalej. W niedługim czasie już wszyscy pracownicy wiedzą, że z ich planów na wakacje może nic nie wyjść. To samo dotyczy innych sposobów łamania praw pracownika. Ktoś musiał zostać po godzinach, ktoś inny nie dostał podwyżki, a jeszcze do kogoś szef dzwonił, gdy był na L4.

I tutaj jest cały problem. Wszyscy o tym wiedzą, ale nikt nic nie robi. Każdy chciałby zareagować, ale się boi. Wtedy właśnie na scenę wkracza sygnalista. Nie jest on od tego, aby donosić. Ale od tego, aby wreszcie zapanował w danym miejscu pracy porządek. Tutaj jeszcze jedna uwaga. Sygnalista nie jest po to, aby czerpać korzyści z tego, że poinformuje o nieprawidłowościach. Musi być to osoba, która ma na uwadze dobro wspólne. Jego zadaniem mówiąc górnolotnie jest wprowadzenie praworządności w organizacji.

Dlatego, jeżeli po raz kolejny zdarzy Ci się źle myśleć o tym, że w Twojej pracy mają być wprowadzone takie zmiany, to spójrz na to z innej strony. Sygnalista jest wartościowym źródłem informacji. Spełnienie wyznaczonego mu zadania wymaga od niego odwagi. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie go krytykował. Może nawet więcej niż jedna osoba. Zgodnie z prawem sygnalistom będzie się należała ochrona. Bardzo dobrze, bo zasługują oni na szacunek zarówno ze strony pracodawcy, jak i innych pracowników.

Grafika przedstawia sygnalistkę dokonującą zgłoszenia na platformie Sygna-lista.pl

Jaka jest funkcja sygnalisty?

Dla sygnalisty najważniejsze powinno być dobro miejsca pracy. Musi być nastawiony na wypatrywanie nieprawidłowości i naruszeń, czyli wszelkich działań niezgodnych z prawem. Gdy znajdzie coś takiego, jego obowiązkiem jest poinformowanie o tym przełożonego lub organy ścigania.

Dzięki temu, dana firma ma szansę stać się miejscem przyjaznym dla pracowników i wolnym od łamania prawa. W zdrowym przedsiębiorstwie nie powinno się krytykować tego, co robi sygnalista. W końcu bierze na siebie nieprzyjemności, które mogą wiązać się ze zgłoszeniem. A przecież robi to w imię dobra wspólnego, chroniąc innych przed łamaniem ich praw.

Grafika przedstawia znak #

Kto jest sygnalistą?

Nie tylko pracownik danej instytucji może być sygnalistą. Niezbędnym wymogiem jest powiązanie z danym podmiotem. Dlatego sygnalistą równie dobrze może zostać osoba korzystająca z usług, stażysta, kandydat do pracy, a nawet ktoś, kto współpracuje z firmą na zasadzie innej umowy, niż o pracę. Jednak to pracownik naraża się najbardziej, bo działania odwetowe mogą w niego bezpośrednio uderzyć.

Ochrona prawna zgodnie z dyrektywą przysługuje tylko osobom, które:

  • mają uzasadnione przekonanie o prawdziwości informacji sugerujących naruszenie prawa,
  • dokonują zgłoszenia w zgodzie z prawem.

Te dwa warunki skutecznie chronią przed tym, aby ludzie nie zgłaszali wszystkiego, co wydaje im się podejrzanie. Zmniejsza to również ryzyko perfidnego działania na szkodę innych. Cała instytucja sygnalisty powstała po to, aby chronić innych z pobudek etycznych, a nie dla własnych korzyści.

Dlatego zgodnie z dyrektywą unijną sygnalista jest chroniony przed wszelkimi działaniami odwetowymi. Nie grozi mu zwolnienie z pracy, ani obniżenie wynagrodzenia za zgłoszenie nieprawidłowości. Dowiedz się jakie nieprawidłowości możesz zgłosić.

Źródła:

    

do góry