Strona główna/Platforma Sygnalisty/Nowości/Platforma Sygnalisty - jak ją wybrać i na co zwrócić (..)

Platforma Sygnalisty - jak ją wybrać i na co zwrócić uwagę?

Zgodnie z Dyrektywą o ochronie sygnalistów, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego kanału zgłoszeń wewnętrznych… Pewnie w Twojej głowie pojawia się pytanie czym jest kanał i jaki wybrać? Odpowiadamy na nie w tym artykule!

Wewnętrzne kanały, czyli…?

Jako kanał rozumie się medium, za pomocą którego sygnalista może dokonać zgłoszenia. Obowiązek ich zapewnienia nakłada na pracodawcę artykuł 8 ustęp 1 wspomnianej Dyrektywy:

… podmioty prawne w sektorze prywatnym i publicznym ustanowiły kanały i procedury na potrzeby dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych …

Jak widzisz pracodawca musi przewidzieć także procedurę rozpatrywania zgłoszenia. Brzmi skomplikowanie? W przypadku podstawowych kanałów, takich jak mail nie jest to proste, dlatego powstały platformy sygnalistów, które usprawniają nie tylko dokonywanie zgłoszeń, ale przede wszystkim ich rozpatrywanie.

W dalszej części artykułu podpowiemy Ci na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając platformę sygnalisty.

Osoby sprawdzajace platformę dla sygnalistów

Co powinna zawierać platforma sygnalisty?

Wybierając platformę do dokonywania zgłoszeń, sprawdź przede wszystkim:

  • stosowane zabezpieczenia, czyli szyfrowanie oraz algorytmy stosowane przy dostępie do informacji,
  • a także jej zgodność z Dyrektywą o ochronie sygnalistów.

Innymi istotnymi aspektami są:

  • Oferowane usługi m.in. wsparcie prawne oraz wzory wiadomości czy automatyczne komunikaty, które znacznie ułatwią obsługę zgłoszeń.
  • Autor narzędzia - wybierając polskie firmy nie tylko zwiększasz bezpieczeństwo danych, ale także unikasz problemów związanych z przetwarzaniem danych poufnych np. w krajach nienależących do UE.
  • Personalizacja rozwiązań, która umożliwi dopasowanie systemu do realnych potrzeb Twojej firmy.
  • Inni klienci korzystający z platformy.

Zalety z posiadania platformy sygnalisty

Zgodnie z Art.9, pkt. 1, ust. b Dyrektywy o ochronie sygnalistów, po otrzymaniu sygnału, pracodawca ma tylko 7 dni na odpowiedź. Dlatego niewątpliwą zaletą są automatyczne powiadomienia o otrzymaniu zgłoszenia wysyłane przez platformę, dzięki którym nie przeoczysz żadnego z nich.

Co więcej platforma sygnalisty zapewnia bezpieczeństwo danych poufnych, uniemożliwiając dostęp osobom nieuprawnionym. Ma to szczególne znaczenie w kontekście zapobiegania działaniom odwetowym, przed którymi chroni sygnalistów właśnie wspomniana ustawa.

Więcej na temat ochrony sygnalistów przeczytasz w artykule: Czy będąc sygnalistą jesteś bezpieczny?

Jak widzisz platforma umożliwiająca jednocześnie dokonywanie zgłoszeń, jak ich obsługę zdecydowanie ułatwia pracodawcy spełnienie wymogów dyrektywy.

Platforma dla sygnalisty dopasowana do Twoich potrzeb

Jeśli nadal zastanawiasz się nad wyborem platformy najlepiej pasującej do Twojej firmy sprawdź Platformę Sygna-lista.

Grafika prezentująca wybór modułów do platformy

Źródła:

    

do góry