Dlaczego potrzebujesz platformy Sygnalisty
Nikt nie lubi problemów. Wymagają one zazwyczaj podejmowania jakiś działań. Kłopoty są czymś niechcianym zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jako ludzie mamy już tendencję do tego, aby w miarę możliwości, zamiatać problemy pod dywan.
Dlatego instytucja sygnalisty, nie jest czymś, co polscy przedsiębiorcy chcieliby wprowadzać w życie. Jednak zaraz będzie to ich obowiązek. Może warto spojrzeć na niego od trochę innej strony. Potraktować to jako wyzwanie i możliwość uzyskania potencjalnych korzyści, a nie jak utrudnienie w prowadzeniu działalności.
Sygnalista a ryzykowne sytuacje
Sygnalista jest jedną z najskuteczniejszych metod zarządzania ryzykiem w firmie. Jeżeli jako jej właściciel szybko dowiesz się o nieprawidłowościach, na przykład o korupcji, to możesz w ten sposób zminimalizować straty finansowe oraz wizerunkowe. Wprowadzenie w firmie procedury zgłaszania nadużyć w miejscu pracy pozwala na budowanie etycznej kultury organizacyjnej w przedsiębiorstwie. Im dłużej, ten system będzie u Ciebie działał, tym więcej korzyści odniesiesz.
Co mówią statystyki?
Chcemy tutaj przywołać pewne bardzo interesujące statystyki dotyczące instytucji sygnalisty. Badania przeprowadzone przez AFCE (Association of Certified Fraud Examiners), mówią o tym, że około 40 procent wszystkich uwzględnionych w badaniu przypadków korupcji zostało ujawnionych dzięki działaniom sygnalistów.
To jeden przykład, ale mamy też drugi. Ankieta przeprowadzona w 2007 roku przez PWC wśród 5400 podmiotów pokazała, że sygnaliści są naprawdę wyjątkowo skuteczni w swoich działaniach. Są oni wstanie o wiele lepiej zatroszczyć się o dobro firmy, niż bezpieczeństwo korporacyjne, audyty, rotacja personelu, zarządzanie ryzykiem i egzekwowanie prawa.
Wnioski z obu tych badań są bardzo proste. Sygnaliści są potrzebni i ważni w każdej instytucji. To oni posiadają wiarygodną wiedzę o ewentualnych nieprawidłowościach. Jednak, aby sygnaliści mogli wykonywać swoje obowiązki, to powinni czuć się bezpiecznie.
Dlatego tak ważne jest, aby pracodawcy zgodnie z prawem wprowadzili w swoich przedsiębiorstwach bezpieczny system informowania o nieprawidłowościach.
Zwiększenie ilości zgłaszanych nadużyć jest możliwe również z innej przyczyny. Mamy tutaj na myśli fakt, że do naszego ustawodawstwa dołączył projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Dzięki niemu, sygnaliści będą odpowiednio chronieni przed potencjalnymi działaniami odwetowymi ze strony pracodawcy lub pozostałych współpracowników.
Aby jeszcze bardziej udowodnić Ci, że takie działania mają sens, to przytoczymy tutaj przypadek Węgier. Ten kraj już w 2013 roku wprowadził do swoich przepisów prawnych kompleksowy system ochrony sygnalistów. Jakie były jego efekty? Już w 2014 roku ilość zgłaszanych przez sygnalistów wzrosła o 143 procent. Dlatego jesteśmy zdania, że warto jest wziąć z nich przykład.
Inne korzyści z wdrożenia platformy Sygna-Listy
Sygnaliści pozwalają wykrywać naruszenia i nieprawidłowości
To kolejna korzyść, o jakiej nie możemy tutaj zapominać. Gdy wdrożysz w Twojej firmie system informowania o nieprawidłowościach i nadużyciach, to szybciej się o nich dowiesz. Będziesz w ten sposób mógł zminimalizować potencjalne straty.
Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że gdy rozwiązujesz problemy wewnątrz firmy, to jest to o wiele skuteczniejsze i szybsze, niż na przykład na drodze sądowej. W ten sposób możesz uniknąć zarówno problemów finansowych, jak i prawnych.
Niewiedza o nadużyciach nie chroni Cię przed konsekwencjami prawnymi. Jesteś odpowiedzialny za to, co dzieje się w Twojej firmie.
Zgodnie z analizą ACFE średnio każda organizacja traci ok. 5 % przychodów w danym roku w wyniku oszustw. Wprowadzenie platformy sygnalisty w Twojej firmie, może temu skutecznie zapobiegać.
Źródła:
- https://legislacja.gov.pl/projekt/12352401
- https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1495469,system-dla-sygnalistow-wdrozenie-procedur.html
- https://www.whistleblowers.org/wp-content/uploads/2018/11/pwc_survey.pdf
- https://ec.europa.eu/smart-regulation/roadmaps/docs/plan_2016_241_whistleblower_protection_en.pdf
- https://www.ey.com/pl_pl/serwis-audytorow-sledczych/2020/12/o-naduzyciu-zawsze-ktos-wie-kto-moze-byc-sygnalista
Podobne wiadomości: