Strona główna/Platforma Sygnalisty/Nowości/Mobbing w Twojej firmie? Platforma sygnalisty na ratunek!

Mobbing w Twojej firmie? Platforma sygnalisty na ratunek!

Mobbing w firmach zdarza się o wiele częściej niż można by się spodziewać. Zgodnie z raportem “Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019”: 46 proc. pracowników doświadczyło mobbingu. Dobrze, że Unia Europejska zdecydowała się na wprowadzenie instytucji sygnalisty. 

Grafika przedstawia znak ostrzegawczy

Mobbing w firmach się nasila

Oczywiście ten raport nie jest jedynym miejscem, w którym możesz znaleźć informacje o skali tego problemu. Nie bez znaczenia są tutaj dane pochodzące z Krajowego Stowarzyszenia Antymobbingowego. Jasno z nich wynika, że mobbing nie jest zjawiskiem, które zaraz samoistnie zniknie i nikt nie będzie już musiał się nim zajmować. Wręcz przeciwnie.

Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe podejmuje bardzo wiele akcji mających na celu zmniejszenie częstotliwości występowania przemocy w miejscu pracy:

  • Organizuje stałe spotkania indywidualne i grupowe.
  • Udziela porad i konsultacji osobom mającym styczność z mobbingiem.
  • Tworzy szkolenia dla pracodawców i pracowników.
  • Prowadzi badania o mobbingu, w szczególności wśród kobiet oraz nagłaśnia ten problem w środkach masowego przekazu.

Czym jest mobbing?

To pojęcie ma bardzo wiele definicji. Krajowe Towarzystwo Antymobbingowe określa je w taki sposób: Mobbing jest to bezpodstawne, ciągłe i długotrwałe dręczenie, zastraszanie, prześladowanie, szykanowanie człowieka w pracy nie tylko przez przełożonego, ale czasem także przez współpracowników, powodujące poczucie bezsilności, upokorzenia i krzywdy, prowadzące w konsekwencji do ogólnego złego samopoczucia i pogorszenia stanu zdrowia ofiary.

Bardzo podobne sformułowanie znajdziesz w art. 943 § 2 kp. Mówi on o tym, że są to: działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszanie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Mobbing odnosi się do wielu obszarów. Dzieli się na:

  • Oddziaływania zaburzające możliwości komunikowania się (na przykład ciągłe przerywanie wypowiedzi pracownika przez pracodawcę);
  • Oddziaływania zaburzające stosunki społeczne (na przykład unikanie przez przełożonego rozmów z ofiarą);
  • Działania mające na celu zaburzenie społecznego odbioru osoby (na przykład rozsiewanie plotek, podejmowanie prób ośmieszenia, czy sugerowanie choroby psychicznej u pracownika);
  • Działania mające wpływ na jakość sytuacji życiowej i zawodowej (na przykład odbieranie osobie mobbingowanej prac, zadanych wcześniej do wykonania);
  • Działania mające negatywny wpływ na zdrowie ofiary (na przykład wyrządzanie szkód psychicznych w miejscu zamieszkania lub miejscu pracy ofiar lub działania na tle seksualnym).

Grafika przedstawia wspierających się pracowników

Jak sygnalista może pomóc osobom mobbingowanym?

Ofiary mobbingu często są już w tak złym stanie psychicznym, że nie wierzą w siebie, ani w skuteczność podejmowanych przez nie działań. Sygnalista może zgłosić, że widział taką sytuację i w ten sposób im pomóc. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że zgłoszenie naruszeń przez osobę mobbingowaną może nie dać żadnych efektów. Ze względu na to, że pracodawca jest już do niej uprzedzony, stwierdzi, że nic się nie stało albo, że taka osoba niepotrzebnie wyolbrzymia całą sytuację. Może również stwierdzić, że przecież każdy pracownik w jego firmie jest tak traktowany i on nie widzi w tym nic złego.

Instytucja sygnalisty już niedługo zostanie wprowadzona w polskich firmach, aby liczba tego rodzaju naruszeń się zmniejszyła. Warto tutaj jeszcze zwrócić uwagę na to, że gdyby nie przepisy o ochronie sygnalistów, to oni sami mogliby się stać ofiarami mobbingu przez pracodawców.

Grafika symbolizuje niepewność

Co może zrobić sygnalista, którego prawo do ochrony nie będzie przestrzegane?

Wtedy sygnalista może skorzystać z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Możemy wśród nich wymienić między innymi takie podmioty, jak:

  • Helsińska Fundacja Praw Człowieka;
  • Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe;
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe OSA;
  • Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

Dodatkowo sygnalista ma również możliwość skorzystania z sieci punktów bezpłatnej pomocy prawnej. Dotyczy ona również spraw z zakresu prawa pracy, w tym mobbingu. Listę punktów i warunki udzielania bezpłatnej pomocy prawnej sygnalistom umieściliśmy w źródłach poniżej. Kolejną możliwością dla sygnalisty jest zgłoszenie się do Rzecznika Praw Obywatelskich albo do związków zawodowych w firmie, w której jest zatrudniony. Osoba, która chroni innych musi umieć zatroszczyć się również o siebie.

Kiedy sygnalista podlega ochronie?

Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie przeczytaj artykuł: Kto może być sygnalistą.

 

Źródła:

  1. https://bezpieczniwpracy.pl/wp-content/uploads/2019/10/Raport-Bezpieczeństwo-Pracy-w-Polsce-2019.pdf
  2. http://ksa-mobbing.pl/?page_id=2
  3. https://pcslegal.pl/hr-sygnal-najpopularniejsze-naruszenia-objete-zgloszeniem-mobbing/
  4. https://samorzad.infor.pl/sektor/organizacja/compliance/5387932,Whistleblowing-co-moze-zglosic-sygnalista.html
  5. https://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/sygnalista/5362398,Sygnalista-jakie-naruszenia.html
  6. https://bezpieczniwpracy.pl/koalicja-bezpieczni-w-pracy-46-proc-pracownikow-biurowych-w-polsce-doswiadczylo-mobbingu/
  7. https://bezpieczniwpracy.pl/wp-content/uploads/2019/10/Raport-Bezpieczeństwo-Pracy-w-Polsce-2019.pdf
  8. https://www.sygnalista.pl/dla-pracownika/do-kogo-zwrocic-sie-o-pomoc/
  9. http://www.osastowarzyszenie.pl/cele.html
  10. http://kwartalnik.csp.edu.pl/download/21/32834/DzialaniaOgolnopolskiegoStowarzyszeniaAntymobbingowegoOSAnarzeczosobdoswiadczaja.pdf
  11. https://legislacja.gov.pl/projekt/12352401
  12. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32019L1937
  13. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf
  14. https://np.ms.gov.pl/

 

    

do góry