Strona główna/Platforma Sygnalisty/Nowości/Problemy w miejscu pracy - jak reagować?

Problemy w miejscu pracy - jak reagować?

Pracownik, który nie czuje się pewnie, nie będzie wydajny. Wszystko za sprawą problemów w pracy. Jednym z nich jest mobbing. Jak sobie z nim radzić? Gdzie możesz zgłosić takie zachowania przełożonego lub współpracownika? Jak się skutecznie bronić przed mobbingiem?

Grafika sygnalisty stojącego na rozdrożu

Co oznacza mobbing?

Jak łatwo można się domyślić mobbing pochodzi z języka angielskiego. Oznacza tłum, nagabywać, zaczepiać. Po raz pierwszy słowa mobbing w dzisiejszym znaczeniu użył w 1984 roku Heinz Leymann. Prowadził on badania naukowe nad tym zjawiskiem w miejscu pracy.

Aby dane zachowanie mogło zostać uznane za mobbing, to musi mieć następujące cechy:

  • Powtarzalność;
  • Długi czas trwania;
  • Negatywne intencje ze strony osoby mobbingującej.

Mobbing w polskiej ustawie

Mobbing można znaleźć kodeksie pracy w art. 94³ § 2. Ten przepis następująco określa mobbing:

działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek podjąć odpowiednie działania, jeżeli mobbing pojawi się w jego firmie.

Grafika przedstawia znak ostrzegawczy

Kto może stosować mobbing?

Pracownik może doświadczać tego rodzaju zachowań ze strony przełożonego, a także jednego lub kilku ze współpracowników. Sprawcą mobbingu wbrew powszechnej opinii może być nie tylko szef, ale cała grupa osób, a nawet organizacja. Czasami pracodawcy wiedzą o mobbingu i dają przyzwolenie na takie zachowania. Innym razem w ogóle nie mają świadomości, co dzieje się w ich firmie.

Na czym polega mobbing?

Za mobbing możemy uznać wszystkie działania, które mogą prowadzić do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości u pracownika. Osoba, która przez dłuższy czas jest mobbingowana może mieć zły stan psychiczny, doświadczać stanów lękowych, chronicznego stresu. A także czuć się nierozumiana i wykluczona ze społeczności pracowników.

Warto tutaj podkreślić jeszcze jedną rzecz. Mobbing bardzo często zupełnie niesłuszne jest kojarzony tylko z przemocą seksualną. Jednak prawda jest taka, że może się również odnosić do innych zachowań. Może polegać na przykład na zastraszaniu, ironicznych komentarzach, wyśmiewaniu, niedopuszczaniu danej osoby do awansu czy wyższego wynagrodzenia. Ta sama zasada odnosi się również do odmawiania urlopu bez żadnych uzasadnionych przyczyn.

Jeżeli czujesz, że wymienione tutaj zachowania dotyczą Ciebie, to musisz działać. Nie może być tak, że ktoś jest dręczony a wszyscy patrzą na to obojętnie. Już niedługo w Polsce będzie obowiązek wdrożenia platformy dla sygnalistów. Wtedy osobom mobbingowanym o wiele prościej będzie zgłaszać takie nieodpowiednie zachowania przełożonych albo współpracowników.

Zgodnie z prawem osoba, która doświadcza mobbingu może to zgłosić do przełożonego, do kadr lub do Państwowej Inspekcji Pracy. Po zmianie przepisów będzie możliwe również poinformowanie o tym przez kanał dla sygnalistów.

Jak Sygna-lista.pl pomoże sygnalistom?

W tym przypadku sygnalistą będzie osoba mobbingowana. Najprościej mówiąc sygnalistą staje się każdy, kto w dobrej wierze zgłasza nieprawidłowości w miejscu pracy. Natomiast platforma Sygna-lista to specjalny kanał do informowania o tych naruszeniach, który umożliwia anonimowe przesłanie zgłoszenia. Nawet jeśli zgłoszenie nie jest anonimowe to pracodawca nie może w odniesieniu do takiej osoby podejmować żadnych działań odwetowych, na przykład zwolnić jej z pracy albo przenieść na niższe stanowisko.

Dowiedz się więcej o platformie!

 

Źródła:

  1. https://firma.rp.pl/kadry-place/art19042801-mobbing-w-pracy-jak-sobie-z-nim-radzic-pracownik-pracodawca-mobbing-kodeks-pracy-mobber-zakład-pracy
  2. https://kancelarierp.pl/ustawa-o-sygnalistach-prawda-ulatwi-diagnoze-problemow-w-firmie/
  3. https://legislacja.gov.pl/projekt/12352401
  4. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32019L1937

    

do góry