Korpucja w Twojej organizacji? Zasygnalizuj to przez platformę Sygna-lista.pl
O korupcji coraz częściej mówi się publicznie. W mediach, co chwilę możesz usłyszeć o kolejnej aferze korupcyjnej. Najczęściej są to przestępstwa na gigantyczną skalę, które mają wpływ na funkcjonowanie więcej niż jednej instytucji.
Korupcja w życiu codziennym
Korupcja to nie tylko problem etyczny, ale również gospodarczy. Stosowana w urzędach utrudnia załatwienie niezbędnych formalności. Natomiast w służbie zdrowotnej może prowadzić do tego, że ,,nieuprzywilejowani” pacjenci, nie doczekają wyznaczonego przez NFZ terminu operacji.
Jednak korupcja odnosi się nie tylko do instytucji publicznych, ale również do prywatnych. W końcu każdy chociaż raz w życiu musiał sobie coś załatwić i zależało mu na tym, aby to było ,,na wczoraj”.
Niestety im korupcja jest powszechniejszym zjawiskiem, tym trudniej z nią walczyć. Większość osób uważa, że jest to jedyna droga do osiągnięcia celu, a więc nie da się już nic z tym zrobić. Nie jest aż tak źle. W Polsce problemem korupcji zajmuje się między innymi CBA (Centralne Biuro Śledcze). Wdrożyliśmy również liczne przepisy Unii Europejskiej w tym zakresie. Jednak, aby jak najskuteczniej likwidować ten proceder, to wszyscy powinniśmy się włączyć w tego rodzaju działania. Jedną z możliwości zmiany rzeczywistości jest zostanie sygnalistą w firmie.
Co to jest korupcja?
W rozumieniu Cywilnoprawnej Konwencji o Korupcji: korupcja oznacza żądanie, proponowanie, wręczanie lub przyjmowanie, bezpośrednio lub pośrednio, łapówki lub jakiejkolwiek innej nienależnej korzyści lub jej obietnicy, które wypacza prawidłowe wykonywanie jakiegokolwiek obowiązku lub zachowanie wymagane od osoby otrzymującej łapówkę, nienależną korzyść lub jej obietnicę.
Jest to oczywiście tylko jedna z wielu możliwości tego pojęcia. Kolejne definicje mamy między innymi w kodeksie karnym czy ustawie o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Są one jednak o wiele bardziej rozbudowane i skomplikowane.
Kim jest sygnalista w firmie?
Sygnalista, demaskator (ang. whistleblower, dosłownie „człowiek dmuchający w gwizdek”) to osoba, która głośno mówi o wszelkich naruszeniach prawa oraz nieprawidłowościach. Termin ten pochodzi z anglosaskiego kręgu kulturowego. Kraje, w których sygnaliści działają od bardzo dawna, to między innymi: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia.
Sygnalista może informować opinię publiczną między innymi o malwersacjach, korupcji, naruszeniach przepisów i innych nieprawidłowościach, które odnoszą się do jego miejsca pracy. Pracownik będący sygnalistą zgłasza osobom odpowiedzialnym przypadki nieuczciwości, nierzetelności oraz łamania zasad etycznych lub prawa w danym przedsiębiorstwie. Ustawa o ochronie sygnalistów stanowi dla nich parasol ochronny przed mobbingiem i akcjami odwetowymi. Osoby, która zgłosiła naruszenia nie można zwolnić, obniżyć pensji, ani wykonywać innych tego rodzaju działań. Co ciekawe, pojęcie sygnalisty odnosi się zarówno do kontrahentów, a także obecnych i byłych pracowników.
Jak sygnalista może zgłosić korupcję?
Obowiązkiem pracodawcy jest utworzenie specjalnego kanału, który będzie służył do zgłaszania naruszeń. Pracownicy powinni mieć możliwość zrobienia tego anonimowo - bez konieczności ujawnienia swoich danych. Niemożliwe jest też zgłaszanie naruszeń e-mailowo lub telefonicznie z koniecznością ujawnienia swojego imienia i nazwiska.
Jeśli potrzebujesz platformy, która gwarantuje anonimowość i bezpieczeństwo danych wybierz Sygna-lista.pl.
Źródła:
- http://slupsk.szkolapolicji.gov.pl/download/304/213026/pdf.pdf
- https://policja.pl/pol/antykorupcja/198972,Sygnalisci.html
- https://www.antykorupcja.gov.pl/ak/archiwum-mswia/poradnik-antykorupcyjn/konsekwencje-korupcji/64,Konsekwencje-korupcji.html
- https://www.batory.org.pl/ftp/program/przeciw-korupcji/publikacje/czym_jest_korupcja.pdf
- https://legislacja.gov.pl/projekt/12352401
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj.pdf
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20061040708/U/D20060708Lj.pdf
Podobne wiadomości: