Strona główna/Platforma Sygnalisty/Nowości/Jaką rolę pełni sygnalista w szkole

Jaką rolę pełni sygnalista w szkole

Sygnalista to osoba zgłaszająca nieprawidłowości. Jeśli czytasz ten artykuł, to pewnie zastanawiasz się jaką rolę pełni sygnalista w szkole... w poniższych akapitach opiszemy wybrane możliwości.

Grafika przedstawia kilka osób szukających informacji o sygnalistach

A więc jakie zadanie ma sygnalista w szkole?

Instytucja sygnalisty ma w placówkach oświatowych szczególne znaczenie, ponieważ chroni zarówno uczniów, jak i kadrę pedagogiczną oraz pozostałych pracowników przed nadużyciami. Odpowiednio wcześnie zasygnalizowane przewinienia mogą zostać zduszone w zarodku, a niektórym z nich uda się zapobiec. Jednak, aby ktoś zdecydował się na dokonanie sygnału, musi mieć zapewnioną ochronę.

Kiedy zgłoszenie nie podlega ochronie?

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 roku zgłoszenie musi zawierać informacje istotne dla interesu publicznego. Ponadto sygnalista nie może odnosić korzyści z dokonanego zgłoszenia. Więcej na temat zgłoszeń możesz przeczytać w artykule: "Whistleblowing" czyli "informowanie o nieprawidłowościach" - co to tak naprawdę oznacza?

Grafika przedstawia ustawę oraz czytające ją osoby

Jakie nieprawidłowości może zgłaszać sygnalista w szkole?

Sygnalista może zgłosić między innymi:

  • przestępstwa na tle finansowym,
  • nieetycznie działania takie jak plagiat,
  • przejawy dyskryminacji np. seksizm,
  • naruszenia norm bezpieczeństwa,
  • molestowanie słowne lub fizyczne,
  • czy niewłaściwe wykorzystywanie funduszy i dotacji.

Zgłoszenia wewnętrznego możesz dokonać w swojej placówce. Jednak jeśli sygnał dotyczy poważnego przestępstwa albo Twoich przełożonych i obawiasz się, że nie zostanie prawidłowo rozpatrzony możesz zdecydpwać się na zgłoszenie zewnętrzne. 

Potrzebujesz platformy dla Sygnalistów?

Wspomnieliśmy już, że zapewnienie bezpiecznego sposobu dokonywania zgłoszeń jest kluczowe, aby ktokolwiek zdecydował się na zostanie sygnalistą. Jeśli w Twojej szkole nie ma jeszcze systemu do sygnalizowania, sprawdź na czym polega Platforma Sygna-lista.pl - bezpieczna platforma, która umożliwia anonimowe dokonanie zgłoszenia.

Zobacz jak działa bezpieczna platforma do zgłaszania nieprawidłowości Sygna-lista.pl

Artykuł powstał na podstawie źródeł:

    

do góry